Skip to content

Minden, amit a jogosítvány orvosi alkalmassági vizsgálatról tudni érdemes

Az autóvezetés általános és nélkülözhetetlen tevékenység sokunk számára, gyakran összekapcsolva az önállósággal és személyes mobilitással. Azonban alapvető fontosságú, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy azok, akik a volán mögött ülnek, megfelelő fizikai és mentális állapotban vannak-e a biztonságos vezetéshez.

Az autóvezetői képességek felmérése az egészségügyi állapot megállapításának kulcsfontosságú része, és célja annak az azonosítása, hogy az illető személy egészségügyi problémái befolyásolhatják-e a biztonságos és felelősségteljes autóvezetés képességét. Ez a vizsgálat számos orvosi lépést és szakterületet foglal magában, hogy megvizsgálja az egyén fizikai és mentális állapotát egyaránt.

Az autóvezetők egészségügyi felmérése több lépést foglal magában:

  1. Az egészségi állapot vizsgálata, amely tartalmazza a fül-orr-gégészeti, neurológiai, szemészeti, belgyógyászati és sebészeti vizsgálatot.
  2. A pszichiátriai felmérés, amely csak az egészségi állapot vizsgálata után történik.
jogosítvány orvosi alkalmassági vizsgálat
jogosítvány orvosi alkalmassági vizsgálat

A pszichiátriai felmérés magában foglalja:

– A diagnózis interjút, amely részletes anamnézist és a beteg mentális állapotának vizsgálatát tartalmazza, ideértve az orientációt, beszédet és viselkedést is.

– Szükség esetén speciális vizsgálatokat, amelyeket a szakember határoz meg.

– Pszichológiai értékelést

Ezeket az elemzéseket követően az orvos értékeli a páciens mentális állapotát.

Azok a pszichiátriai problémák, amelyek esetén tilos az autóvezetés, magukban foglalják:

– A mániás epizódokat

– Súlyos depressziós epizódokat pszichotikus tünetekkel vagy öngyilkossági gondolatokkal

– Akut pszichotikus zavart

– Szkizofréniát (fejlődésben lévő), schizoaffektív zavart skizotíp szemelyiseg zavart

– Pszichotikus intenzitású disszociatív zavart ( pszichogén amnézia, depersonalizációs zavar)

– Mentális retardaciot

– Az agy szervi diszfunkciójából vagy sérüléseiből származó veleszületett vagy szerzett mentális rendellenességeket (epilepszia, koponyaagy-sérülések,

– Bármilyen eredetű demenciát

– Súlyos viselkedési zavarokat

– A pszichoaktív anyagok használatából származó mentális és viselkedési zavarokat: akut mérgezés, alkohol / egyéb drogok függőségi szindrómája, elvonási állapot; a függőségből való felépülés és a rendszeres orvosi ellenőrzések után azok a vezetők, akik alkoholfüggőségben szenvedtek, megújíthatják a jogosítványukat.

– Az autóvezetést befolyásoló pszichiátriai gyógyszerek: Az összes központi idegrendszerre ható gyógyszer csökkentheti a reflexeket, a koncentrációs képességet és a vezetési teljesítményt, növelve a közúti balesetek kockázatát. Ez a hatás még nyilvánvalóbb a kezelés megkezdésekor vagy nagyobb adagok alkalmazásakor.

– Triciklikus antidepresszánsok (amitriptilin, klomipramin, doxepin): Jelentős antikolinerg és antihisztamin hatásokkal járhatnak, valamint álmosságot okozhatnak; csökkenthetik a pszichomotoros teljesítményt és a látási érzékelést, ami befolyásolhatja az autóvezetést. Ha triciklikus antidepresszánst kezd szedni tanácsos , hogy kerülje az autóvezetést legalább a kezelés kezdetén, és minden adag módosításakor.

– Szedatív hatású antidepresszánsok (trazodon, mirtazapin, fluvoxamin): Zavarhatják az autóvezetést, különösen a kezelés kezdetén. Tanácsos  hogy kerüljék az autóvezetést a kezelés első napjaiban, valamint később is, ha észlelik a pszicho-motoros teljesítmény csökkenését.

– Antipszichotikumok, beleértve a depó készítményeket is: okozhatnak extrapiramidális mellékhatásokat, álmosságot, látási zavarokat, koncentrációs nehézségeket, akár zavartságig, vegetatív tüneteket, ortosztatikus hipotenziót, ami befolyásolhatja az autóvezetést. Ezek a hatások különösen nyilvánvalóak lehetnek a kezelés kezdetén vagy nagy adagok alkalmazásakor, míg a kis/ közepes adagok hosszú távú alkalmazása jobban tolerálható. Az antipszichotikumok bármilyen típusának felírásakor szükség van a betegek tanácsadására az autóvezetési képességeikkel kapcsolatban.

– Benzodiazepinek (diazepam, alprazolam, lorazepam, bromazepam, clorazepam): A szem, a kéz koordinációját, a figyelemelosztást, a reakcióidőket befolyásolják, álmosságot és zavartságot okozhatnak. Az autóvezetés tilos az ilyen típusú gyógyszerek hatása alatt.

– Szorongásoldók-hipnotikumok (zolpidem, zopiklon): Lassítják a reakcióidőt, az információfeldolgozási időt, szédülést okozhatnak, álmosságot idéznek elő.

– Barbiturátok: Jelentős álmosságot és koordinációs problémákat okoznak. Az autóvezetés tilos.

– Antikonvulzívumok (karbamazepin, valproát, gabapentin, pregabalin): Károsíthatják a pszichomotoros teljesítményt, különösen nagy adagok / kezelés kezdetén.

A vezetési képesség orvosi értékelése elengedhetetlen a közúti biztonság érdekében, biztosítva, hogy a sofőrök fizikailag és mentálisan is optimális állapotban legyenek. A részletes orvosi vizsgálatok és alapos pszichológiai értékelések révén azonosítani és kezelni lehet azokat az egészségügyi problémákat, amelyek negatívan befolyásolhatják a vezetési képességet. Ezenkívül a vezetést befolyásoló gyógyszeres kezelések szoros nyomon követése hozzájárul a kockázatok csökkentéséhez. Ez a bonyolult, de szükséges folyamat kulcsfontosságú szerepet játszik a biztonságos és felelősségteljes közúti környezet fenntartásában minden közlekedési résztvevő számára.

Dr.Benedek Orsolya Pszichiáter Szakorvos

Szeretnék egy időpontot

Carit San Medical A Hely, Ahol Az Ön Egészsége A Legfontosabb!

Contact

Adresa

Marosvásárhely, Románia

Telefon