A hematológia a vérképző és nyirokszervek betegségeivel, valamint a fehérvérsejtek (leukociták), vörösvérsejtek (eritrociták) és vérlemezkék (trombociták) kóros elváltozásaival foglalkozik.
Korábban a vérképző szervek betegségei ritka és súlyos állapotoknak számítottak, amelyeket nehéz volt kezelni, és gyakran kedvezőtlen kimenetellel jártak. Azonban a hematológia rohamos fejlődésének köszönhetően ma már jelentős arányban lehetséges a rosszindulatú betegségek gyógyítása.
A teljes gyógyulás érdekében kiemelten fontos a korai diagnózis, amely lehetővé teszi a hatékony kezelési módszerek időben történő alkalmazását a hematológiai betegségek kezelésében.
Jellegzetes tünetek
Hematológushoz érdemes fordulni, ha a vérképvizsgálat vérszegénységet (anémiát) mutat, amelynek tünetei lehetnek: gyengeség, szédülés, sápadtság. A vashiányos vérszegénység, amelyet alacsony hemoglobinszint jellemez, az egyik leggyakoribb vérszegénységi forma.
Limfóma vagy más hematológiai betegségek, például leukémia vagy mielóma gyanúja merülhet fel, ha jelentős testsúlycsökkenés tapasztalható, a láz több mint három hétig tart, valamint ha tapintható nyirokcsomók jelennek meg a nyakon, a kulcscsont feletti mélyedésben, a hónaljban vagy más testrészeken. Ha a bal bordaív alatt egy tapintható duzzanat érzékelhető, az megnagyobbodott lépre utalhat, ami gyakran hematológiai betegséget jelez.
Hemofília esetén a beteg rendellenes vérzéseket észlel a bőrön, a nyálkahártyákon vagy az emésztőrendszerben, a bőr könnyen bevérzik kisebb ütésektől, az orrvérzések gyakorivá válnak, valamint véralvadási problémák lépnek fel, például elhúzódó vérzés foghúzás vagy vérvétel után. Ezeket a tüneteket a véralvadási faktorok hiánya okozhatja.
Egyéb esetek, amikor érdemes orvoshoz fordulni
A hematológiai betegségek gyakran csak súlyosabb formájukban okoznak kellemetlen tüneteket, azonban érdemes odafigyelni bizonyos jelekre: fokozott hidegérzékenység, koncentrációs nehézségek, álmatlanság, látászavarok, fejfájás, ájulásérzés, szédülés (vertigo), fülzúgás (tinnitus), nyirokcsomók megnagyobbodása, sápadt bőr és kötőhártya, bőrviszketés, berepedezett szájzug, töredezett körmök.
Ezekben az esetekben is ajánlott hematológiai kivizsgálás, hogy pontos diagnózist lehessen felállítani.
A szűrővizsgálatok fontossága
Dr. Lázár Erzsébet, a Carit San Medical poliklinika hematológus szakorvosa úgy véli, hogy a betegségek megelőzése érdekében érdemes kerülni az alkoholfogyasztást, a kábítószereket és a dohányzást, valamint rendszeresen mozogni. A doktornő hangsúlyozza, hogy a szűrővizsgálatokat nem szabad elhanyagolni, mivel a daganatos betegségek jelentős része teljes mértékben gyógyítható, ha időben felismerik.
A pontos diagnózis érdekében az orvosok különböző eljárásokat javasolhatnak, például csontvelő-biopsziát, amely lehetővé teszi a csontvelő állapotának vizsgálatát. Olyan betegségek esetén, mint a leukémia vagy a mielóma, a kezelés magában foglalhatja a kemoterápiát, az őssejt-transzplantációt vagy egyéb fejlett terápiás módszereket.
Intézményünkben Târgu Mureș legkiválóbb hematológiai szakemberei várják a pácienseket. Időpontfoglalás Dr. Lázár Erzsébet és Dr. Benedek István hematológus szakorvosokhoz telefonon és online is lehetséges.